Hraběnkou snadno a rychle

Přinášíme přepis článku publikovaného v „Pravém domácím časopisu KMEN“ v čísle 7/19 od autorky Petry Lazákové, hraběnky z Líštěnce

O klidu, nadhledu, hravosti, strachu i zvědavosti, o odhodlání, o pasování do šlechtického stavu… a hlavně o vzduchoplavectví s Michalem Kubátem

Vsadím se, že jste to už zažili. Slavíte narozeniny a někdo z vaší rodiny k vám přistoupí s potutelným úsměvem a předá vám obálku. To je pochopitelně velmi podezřelé, nemyslíte? V hlavě vám proletí, jak visíte jako netopýr na Zvíkovském mostě a říkáte si, jestli vás ta „blbá guma nebo-co-to-je“ fakt udrží (rozumějte bungee jumping)… jak vás někdo vykopává z maličkého letadla v momentě, kdy jste zrovna zapomněli, za co máte zatáhnout, aby se vám ta věc na zádech otevřela (rozumějte padák)… jak sedíte v hodně rychlém superdrahém autě (rozumějte parádním kočko-lapu) a snažíte se tvářit, že jet rychlostí 260km/hod a silou vůle držet žaludek na svém místě, je přesně to, po čem jste celý život toužili. Ne, ani jeden z těchto zážitků jsem naštěstí nikdy „nedostala“. Na mě v obálce čekalo něco… lepšího! 😊
„Vy jste se zbláznili!“ Samozřejmě moc ohleduplná reakce to nebyla, přiznávám. Ale když vám „výško-fobistovi“ rodiče zaplatí let horkovzdušným balónem, tak asi nic jiného říct nelze. Dodnes totiž nezapomenu, jak jsem v Alpách lezla po kolenou na kopeček, na který naši kluci vyběhli jako kdyby snad kolem vůbec nebyla hluboká propast (což vlastně nebyla…). A zatímco jsem já objímala celá popelavá, zpocená, udýchaná a roztřesená ten zatracený kříž na vrcholku hory, Matyáš s Tomem poskakovali kolem bez sebemenšího náznaku strachu. Nemusíte mě utěšovat, že to bylo příkré – bohužel nebylo. Po tom vrcholku by možná v pohodě projelo i auto… Takže vkročit do horkovzdušného balónu??? „Vy jste se zbláznili!“

Strach = nadšení? Divná rovnice, ale něco na ní je…

Říká se, že strach vytváří v těle stejné reakce jako nadšení nebo velká zvědavost. To údajně mimo jiné znamená, že si můžete říkat: „Nebojím se, jsem jen děsně nadšený, jsem zvědavý!“. Ať je to, jak chce, mě tahle technika zabrala. A jsem za to opravdu z celého srdce ráda! Nejen kvůli tomu novému zážitku, ale i kvůli „vzduchoplavecké rodině “, kterou jsem tak poznala.

Přiznám se, že když jsem dostala poukaz na let s vaším balónem, trošku mi zamrzl úsměv na rtech. Lákalo mě to, ale bála jsem se – hlavně té výšky a letu „jen v koši“. Občas mívám závratě i na horách, na rozhlednách. V balónu jsem se ale cítila naprosto v pohodě. Jak je to možné – co je v balónu „jinak“?
Ptalo se mě na to už mnoho lidí. Vychází to asi z pocitu podvědomí o momentálním stavu. Když vylezete až nahoru na Petřínskou rozhlednu, podvědomě cítíte, že to není pevné spojení se zemí. Rozhledna má na vršku určité chvění, hýbe se a člověk se závratěmi nebo ten, který se bojí výšek, je na tuto situaci zřejmě několikanásobně citlivější. V balónu je to naopak! Během chvilky si každý uvědomí, že koš se pod balónem ani nehne, je s ním pevně spojen. A to i během letu. Nic se nehoupe, netřese jako, když jste v koši balónu před startem na zemi. Balón si prostě klidně pluje vzduchem. A tento pocit si málokdo dokáže představit, než skutečně let balónem zažije. Lidé si často let balónem představují jako velký adrenalin. Slýchám názory „No, do toho bych nikdy nevlezl!“ Jenže balón je nejbezpečnější dopravní prostředek na světě, několikanásobně bezpečnější než let velkým dopravním letadlem typu Boeing! (Autentická poznámka autorky při průběhu letu: „Ty jo, ono to fakt nehoupe! A necítím vítr!“)

Co lidi obvykle nejvíce překvapí, když se balón vznese?
Nejvíce je překvapí ten klidný tichý let, bez houpání koše, výhled z balónu. Možnost si všechno v klidu prohlédnout. Klienti letící nad svým rodným krajem objevují další perspektivu – hledají známé objekty na zemi, získávají ucelený přehled o vzdálenostech. Z nové perspektivy si vše pak znovu spojují s jiným nadhledem. (Autentická poznámka autorky při průběhu letu: „Hele, vidíš pyšelský kostel? A není to Loreta?!“)

Jaké konkrétní chvíle během letu máte nejvíce rád?
Hned po startu – udivené reakce klientů, pak interakce pasažérů s lidmi na zemi. Volají na sebe, mávají si, fotí se apod. Usměvavé a spokojené tváře po přistání. Při závodech, např. mistrovství republiky, které létám se svou ženou, pocit z dobře vedeného balónu, z dobře odletěných disciplín.

Co vás osobně na létání balónem nejvíce baví?
Umožnit ostatním zažít ty samé pocity, které mám při každém letu, ukázat lidem svět z jiného nezapomenutelného pohledu. Pro mě je to navíc pocit svobody. V dnešním přetechnizovaném světě jste odkázáni jen na přírodní podmínky, které musíte správně odhadnout a balón, který nemá žádný motor ani kormidlo, pak navést správně na přistání. Každý let je jiný a přináší nové krajiny, pohledy na svět, jiné pasažéry v koši. Na začátku letu se vidím s pasažéry poprvé v životě a během letu se hodně sblížíme. Na konci celé akce jsme už jak jedna rodina. A to mě hodně baví. Když nám pak přijdou pochvalné emaily – je to pro náš celý tým velká odměna. Není výjimkou, že s námi spousta klientů letí opakovaně.

Máte pocit, že lidé, kteří se věnují „vzduchoplavectví“ jsou v něčem specifičtí? Je mi naprosto jasné, že nelze zobecňovat – ale našli byste tam nějakou jednu společnou vlastnost, předpoklad, nebo i konkrétní nadání?
Jsou to vesměs lidé mající rádi přírodu, baví je létat, určitě jsou dobrodružnějších povah. Každý let je pro pilota adrenalinová záležitost. Musí svou posádku dostat bezpečně na zem a podmínky nelze 100% odhadnout. Někdy je let rychlejší, někdy pomalejší, někdy se nedá letět vůbec. V komerčním provozu to musí být vyškolení profesionálové s leteckým vzděláním – pilotním průkazem obchodního pilota, který není až tak jednoduché získat. Předpokladem musí být i psychická vyrovnanost, schopnost se správně a rychle rozhodovat za ztížené situace, dokázat si poradit.
Michalova slova ohledně letu rozhodně potvrzuju. Balón se nehoupal, necítila jsem ani vítr ani chlad. Jediné, co jsem skutečně cítila, byl KLID a NADHLED! Ono to z vrchu skutečně vypadá jinak. Když Michal rozhodl, že jdeme na přistání, bylo mi to až líto. Ale to jsem ještě netušila, že mě čeká další překvapení…

Na konci letu pasujete jeho účastníky na šlechtice. Proč?
Je to tradice, kterou zavedl král Ludvík XVI. při příležitosti prvního letu člověka horkovzdušným balónem. Tahle tradice se předává z generace na generaci už od těchto dob.

Ten rituál byl pro mě velice nečekaný – ale uklidňující a hravý zároveň. Já jsem tehdy dokonale „vypla“. Dokážu si ale představit, že jsou lidé, kteří mohou na takový rituál reagovat negativně. Stalo se vám to?
Za těch 13 let, co létám balónem, poctivě všechny naše klienty pasujeme do šlechtického stavu. A stalo se nám, že měla jedna dáma námitky, ale nakonec i ona podlehla rituálu a vše dopadlo dobře. Podobně dopadli i dva velcí podnikatelé, kteří strávili celý let s upřeným pohledem do svých mobilů a řešili byznys. Při pasování pak odmítali pokleknout na zem, a to bylo poprvé, co jsem zvýšil hlas… Nakonec poklekli a byli pokřtěni dle zákona krále Ludvíka XVI. Jednou měla velké obavy rodina, která měla na letu dědečka. Ale nakonec se nemohli vynadívat na to, jak neústupný, zásadový, obávaný a stále zamračený dědeček roztál a s úsměvem na rtech při pasování pokorně klečel a…
… Nebudu vám záměrně prozrazovat, co ten dědeček musel podstoupit – tedy jak přesně šlechtický rituál vypadá! Buďte zvědaví – nebuďte nervózní! Ta závěrečná, absolutně nečekaná, tečka ve mně po strašně dlouhé době probudila hravost a celý zážitek výrazně umocnila. Bylo to, jako když se najednou zastavíte, vykašlete se na všechno kolem sebe, a jenom si hrajete. A k tomu cítíte zase ten KLID a NADHLED.
Coby novopečená hraběnka si znovu sedám do auta k Michalovi Kubátovi a jeho milé manželce Petře a dále vyzvídám…

Jak jste se k takovému podnikání vůbec dostali? Proč zrovna létání horkovzdušným balónem?
Po balónování jsme pokukovali dlouho, ale nikdy jsme neměli odvahu a peníze se do toho pustit. Změna přišla v době, kdy už jsem měl velice dobře zavedenou firmu na údržbu veřejné zeleně, kterou jsem od píky vypiplal a úspěšně provozoval 16 let pro jednu městskou část Prahy. Pak ale přišly volby a tehdejší politická strana začala shánět peníze na volební kampaň. Na údržbu zeleně tehdy nasadili svou dosazenou firmu, která „vyhrála“ výběrové řízení, a mohla tak část peněz na zeleň „přesunout“ politické straně. Všem 16 tehdejším firmám starajícím se kvalifikovaně o zeleň městské části dali výpověď. Tehdy to byl běžný postup (nejen v našem oboru), který proběhl pod stejnou politickou taktovkou, a právní firmou s identickým, pro malé firmy záměrně nesplnitelným výběrovým řízením – nejdříve zkusmo v Ústí n.Labem, pak na vedlejší městské části Prahy a nakonec u nás. Nešlo s tím nic dělat, tak jsem rozpustil zaměstnance, rozprodal techniku a chtěl utéct někam daleko mimo ČR.
Nakonec jsem se ale znovu nadechl a rozhodl se, že se budu těm politikům smát z hůry. Přivezl jsem z Anglie balón, který měl na sobě reklamu panáčka Chada – takový vysmátý ksichtík s dlouhým nosem. To bylo přesně ono! Nikdy jsem toho rozhodnutí nelitoval.
Michal Kubát svým smělým rozhodnutím získal úžasné povolání. Ukazuje některým lidem, že strach překonat lze, že seshora vypadá svět jinak, a že si ještě pořád všichni dokážeme hrát! Michal se nadechl… nadechněte se taky! Nebojte se, buďte nadšení, a jděte do toho! Zdraví vás hraběnka Petra z Líštěnce (Mami, tati – díky za super dárek!)

Kdyby vás ještě zajímalo….

Co považujete za svůj největší úspěch týkající se vzduchoplavectví?
Jako jediní Češi jsme nedávno přeletěli severní polární kruh, a najednou i Vysoké a Nízké Tatry. Několikrát jsme provedli přesný přelet Sněžky. Pravidelně létáme v Alpách, což je asi pro balonáře nejtěžší disciplína.
Co ještě chcete s balónem zažít?
Kompletní přelet Alp a kanálu La Manche a spoustu letů v neznámých krajinách.
Kolik lidí se v Česku věnuje letům balónem?
V současné době je u nás registrovaných 48 firem provozujících balóny. Je to poměrně hodně na tak malou zemi. Itálie provozuje například 4 firmy.
Je něco, co vás na tomto „balónovém“ trhu mrzí? Co by mělo být jinak?
Mrzí mě, že se najdou mezi námi i tací, kteří to dělají jen pro peníze a nepoužívají zrovna korektní způsoby, jak získat zákazníka… nerespektují určitá zažitá pravidla. Svým způsobem i ohrožují své klienty při letech v nevhodných klimatických podmínkách. Chybí jim slušnost, respekt k druhým – bezohledně přistávají do vzrostlých polí, kam pak vjíždějí i svými doprovodnými vozy a kazí tak velmi rychle pověst ostatním balonářům. Ale je jich naštěstí jen hrstka…
Jaký je nejúspěšnější český výrobce balónů?
Balóny Kubíček Brno je 3. největší továrna na světě.
Kolik takový balón pro 8 lidí váží a kolik místa zabere při jeho složení?
Váží cca 750 kg a zabere plochu 1,6 m x 4 m (velký dvounápravový přívěs).
Kolik takový balón pro 4 a 8 lidí obvykle stojí?
8místný balón koupíte za cca 2,5mil. Kč.
Může do balónu udělat díru pták?
Může, ale nezpůsobí to pád balónu.
Může do balónu narazit letadlo?
Může, ale balón má před letadly přednost.
Může balón spadnout?
Může, ale u nás za posledních 50 let nikdy nespadl.
Prší do balónu?
Neprší – balón v dešti nelétá.
Můžu se z balónu dotknout mraků?
Ano!                                                                 Z nabídky letenek si můžete vybrat ZDE.